Część 3. Projekt dieta - Jak obliczyć kaloryczność posiłków i całodziennej diety


Zapraszam na kolejną część cyklu postów Projekt dieta. Dzisiaj opiszę jak w najprostszy sposób wyliczyć kaloryczność posiłków oraz całodziennej diety.
źródło zdjęcia: klik

Najprostszy sposób na wyliczenie kaloryczności posiłków to użycie strony Internetowej, np.
tabele-kalorii.pl - klik

W miejscu oznaczonym czerwonym kwadratem wpisujemy nazwę spożywanego produktu, np. płatki owsiane. Program podpowiada nam całą listę firm, które produkują płatki, więc bez problemu znajdziecie swoją. Zobaczymy też orientacyjną wielkość porcji. W rubryczkę obok wpisujemy dokładną ilość płatków, jaką użyliśmy do zrobienia śniadania (zawsze ważymy suche produkty) i klikamy dodaj. 

Podobnie postępujemy ze wszystkimi składnikami danego posiłku i otrzymujemy dokładną kaloryczność z podziałem BTW. Szybko i prosto!


Jeśli nie mamy wagi - nic nie szkodzi! Załóżmy, że robimy ciasto, do którego wykonania zużyliśmy szklankę mąki. Strona tabele-kalorii wymaga od nas podania jej wagi, dlatego sprawdzimy to bardzo szybko np. na tej stronie - klik. Wpisujemy hasło mąka i wybieramy jej rodzaj.

Powiedzmy, że była to mąka owsiana - strona pokazuje nam wszystkie dane na jej temat.


Banalnie proste! 

Wpisz do tabel-kalorii wszystkie produkty, jakie dzisiaj zjesz. Umiesz już wyliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (część 1) oraz umiesz wyliczyć prawidłowy podział BTW w Twojej diecie (część 2) - sprawdź, czy Twoja dieta faktycznie dostarcza Ci wszystkich niezbędnych makroskładników. Moja dieta składała się ze zbyt małej ilości tłuszczów, co z przyjemnością nadrobiłam orzechami :) Posiadasz już wszelkie podstawy i narzedzia, aby samodzielnie skomponować spersonalizowaną dietę.

W następnej części cyklu postów Projekt dieta wszystko o suplementacji białkiem. Wyjaśnię dla kogo, po co, jak wybrać białko i czy od odżywki staniesz się kulturystą.

Podziel się:

4 komentarze

  1. Tego własnie szukałam i przydatna ,dziekuje

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie to wszystko opisałaś, przydatna sprawa! :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie wszystko opisalas! Post z pewnością mi się przyda, ponieważ właśnie postanowiłam zacząć obliczac kaloryczność.... :)

    OdpowiedzUsuń