HCV - jak z tym żyć?


Dzisiaj na blogu post, którego tematyka może Was zdziwić. O chorobie, na blogu o zdrowiu? W końcu Wy, moi kochani czytelnicy, prowadzicie zdrowy styl życia, dbacie o swoją dietę i aktywność fizyczną, więc problem Was nie dotyczy. Ale czy na pewno? Czy nigdy nie korzystaliście z usług salonu kosmetycznego, fryzjerskiego, tatuażu czy placówki medycznej? Jesteście pewni, że znacie zasady sterylności jakie obowiązują w tych miejscach? Wszelka ekspozycja na krew innej osoby może prowadzić do zakażenia! Zakażenie wirusem HCV to realne zagrożenie, które przebiega podstępnie, ponieważ na początku nie daje żadnych objawów, dlatego poświęćcie chwilę i zastanówcie się, czy nie dotyczy również Was.Na co dzień studiuję medycynę. Widuję wielu pacjentów zakażonych wirusem HCV, w Polsce jest takich osób aż 200 tysięcy (czyli tyle, ile liczy duże miasto w Polsce)! Zakażenie wirusem HCV prowadzi do marskości wątroby, a nawet rozwoju raka. Obecność wirusa nie oznacza jednak całkowitego wykluczenia z ról społecznych, a proces degeneracji wątroby można skutecznie spowolnić dzięki stosowaniu się do podstawowych zasad zdrowego trybu życia, o których dzisiaj kilka słów na blogu.


Dieta
Dieta osoby zakażonej wirusem HCV nie odbiega od standardów zdrowej diety, co oznacza, że można śmiało korzystać z przepisów Fit jest Git :) Należy unikać pokarmów smażonych, tłustych, wysoko przetworzonych i przeterminowanych. Warto zwrócić uwagę, że produkty o wysokiej zawartości żelaza (np. wątróbka, rośliny strączkowe) są niewskazane, gdyż pierwiastek ten może odkładać się w nadmiernej ilości w wątrobie i pogarszać jej funkcjonowanie. Najlepiej, jeśli dieta opierać będzie się na świeżych warzywach, owocach, zbilansowanej ilości białek i węglowodanów złożonych, niskiej podaży tłuszczów i oczywiście - odpowiednim nawodnieniu (ok. 3l wody na dobę). Propozycje na posiłki, znajdziecie klikając w poniższe linki:
A patenty na picie wody znajdziecie tutaj :)


Używki
Osoby zakażone wirusem HCV powinny bezwzględnie powstrzymać się od stosowania wszelkiego rodzaju używek. O ile u osób zdrowych minimalne ilości wina od czasu do czasu nie zaszkodzą, o tyle u pacjentów zakażonych wirusem HCV mogą mieć znaczący wpływ na przyspieszenie degeneracji komórek wątroby, czyli hepatocytów. Nie oznacza to, że osoba zakażona nie może brać udziału w imprezach :) Wystarczy kierować się na parkiet, a nie do kieliszka, bo aktywność fizyczna dla osób zakażonych wirusem HCV ma kluczowe znaczenie. A lampki na wino można wykorzystać w innym celu :)


Aktywność fizyczna
Jest jak najbardziej wskazana! Najlepiej taka, która nie jest zbyt wyczerpująca i powoli utrzymać w ryzach cyferki na wadze. Idealne będą spacery, jazda na rowerze czy pływanie. Najważniejsza jest systematyczność, oraz zadbanie o regenerację poprzez odpoczynek i odpowiednią ilość snu (7-8 godzin).


Alternatywne metody leczenia
Nie są zalecane, zanim zaczniesz myśleć o 'leczeniu' WZW typu C na własną rękę, lepiej skonsultuj się z lekarzem. Niekonwencjonalne zabiegi czy przyjmowanie 'suplementów', szczególnie z podejrzanych źródeł, może nieść za sobą sporo negatywnych konsekwencji.

Najlepszą metodą na spowolnienie rozwoju choroby jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Tak naprawdę zalecenia te są aktualnie nie tylko do osób zakażonych wirusem HCV, ale każdego z nas! Odpowiednia dieta, umiarkowana aktywność fizyczna, a przede wszystkim regularność i systematyczność są kluczem do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu.
Jeśli zainteresował Cię ten temat, jesteś głodny wiedzy i chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę HCV jestem świadom. Warto być świadomym, poza mną namawiają do tego między innymi Leszek Czajka, Ania Jagodzińska, prof. Janusz Cianciara i Przemysław Saleta! Sprawdź: w jaki sposób można zostać zakażonym wirusem HCV, jakie mogą być objawy zakażenia, spytaj lekarza, a jeśli masz wątpliwości - wykonaj badanie przesiewowe na obecność przeciwciał anty-HCV. Wystarczy jedno pobranie krwi!
Ja do kontrolnej morfologii dorzucam te badania, a Ty?

Podziel się:

0 komentarze