10 sposobów na efektywną naukę

Wrzesień i październik to czas wielkich postanowień. "W tym roku biorę się za swoje stopnie", "Nigdy więcej poprawki we wrześniu" - Brzmi znajomo? Sprawdźcie moje patenty jak się uczyć, żeby się nauczyć :) 


1. Skup się - wyłącz radio, telewizor, komputer (a jeśli używasz go do nauki, to koniecznie zamknij kartę z Facebookiem), dźwięki w tablecie, w telefonie. Uwierz mi, że sprawdzanie powiadomień, odpisywanie na wiadomości, czy przeglądanie Instagramu nie pomoże. 

2. Twórz skojarzenia, zabawne historyjki, akronimy. Jeśli musisz wykuć na blachę coś, co zupełnie nie wchodzi Ci do głowy, koniecznie uruchom swoją wyobraźnię! Do dzisiaj pamiętam jak nazywają się trzy komory żołądka krowy dzięki akronimowi, jaki podała nam Pani od biologii w gimnazjum - ŻWACZEK - (ŻWA) żwacz, (CZE) czepiec, (K) księgi :) Jeśli musisz zapamiętać jakieś nazwisko, zastanów się z czym Ci się kojarzy, może z jakimś przedmiotem, miejscem, piosenką? Angażuj jak najwięcej zmysłów!

3. Wyjdź się przewietrzyć, włącz energetyczną muzykę - za każdym razem, gdy poczujesz, że powieki ulegają grawitacji. Chwila przerwy, albo (jeśli nikt nie patrzy) tańca i od razu można zacząć działać dalej :)


4. Rób notatki, fiszki - a nawet ściągi. Zanim skończysz je pisać, dokładnie zapamiętasz zawartość. Fiszki to moja ulubiona forma nauki, nie tylko słówek, ale między innymi chorób, ich objawów i leczenia. Notatki robiłam w liceum i uwielbiałam się z nich uczyć, teraz niestety nie mam już na to fizycznie czasu i po prostu zakreślam, rysuję, podkreślam. 

5. Powtarzaj zagadnienie na głos własnymi słowami, tak jakbyś tłumaczył to innej osobie - to moja kolejna, ulubiona metoda. Niestety nie mam pamięci fotograficznej, lubię za to posłuchać jak ktoś tłumaczy. Możesz nagrać to, co mówisz i odtwarzać podczas biegania, jazdy rowerem czy autem i połączyć przyjemne z pożytecznym.

6. Podczas nauki z różnych przedmiotów, przeplataj nauki humanistyczne i ścisłe. Rób przerwy, na przykład 5 minut po 30 minutach nauki i 20 minut po 2 godzinach.


7. Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę, jeśli chcesz, żeby materiał został z Tobą na dłużej musisz go utrwalić. Inaczej Twój mózg uzna te informacje za zbędne i wykasuje z pamięci krótkotrwałej ;) Postaraj się zacząć jak najszybciej, w planie nauki uwzględnij chociaż jeden dzień na same powtórki.

8. Otocz się materiałem - słówka na lodówce, fiszki na stoliku nocnym, wzory na tablicy korkowej? Jak najbardziej! :) 

9. Zadbaj o warunki do nauki - wyspanie, plan pracy, porządek na biurku, odpowiednie oświetlenie to podstawa. Przygotuj sobie wszystkie potrzebne przedmioty (w tym picie i przekąski ;)), żebyś nie musiał co chwilę odrywać się od pracy. 

10. Motywacja - jest absolutnym kluczem do sukcesu. Wszystko zaczyna się w Twojej głowie, postaraj się wyobrazić sobie co możesz osiągnąć, jeśli się zmobilizujesz. Każdego motywuje coś innego, dla jednych bodźcem będzie stypendium, perspektywa dobrej pracy, szybszych wakacji. Pomyśl jak będziesz się czuć, kiedy już zaliczysz dany materiał i działaj!


Macie jeszcze jakieś pomysły jak sprawić, żeby nauka była przyjemna i skuteczna? :) Czekam na Wasze patenty!

Podziel się:

0 komentarze