Jak wybrać fotografa i kamerzystę na ślub i wesele?


Dzień ślubu i wesela przemija w zastraszającym tempie. Nie chce mi się wierzyć, że od naszego dnia minęły już dwa miesiące! Muszę przyznać, że z wypiekami czekam już na film i zdjęcia, bo ze stresu nie pamiętam praktycznie nic. Właśnie dlatego warto zainwestować w ekipę, która doskonale uwieczni to wyjątkowe wydarzenie, a Wy patrząc na efekty ich pracy za dziesięć lat nadal będziecie się nimi zachwycać.


Fotograf czy kamerzysta?
Ja obstawiam za jednym i drugim. Wiele osób decyduje się na same zdjęcia, tłumacząc, że film obejrzą potem dwa razy w życiu, ale moim zdaniem warto wybrać obie opcje. W dzisiejszych czasach nie kręci się już pięciogodzinnych maratonów, a dynamiczne 30-60 minutowe filmy, które ogląda się naprawdę świetnie. Zdjęcia są podstawą, ale oglądanie tych wszystkich scen "na żywo" jest nie do podrobienia. Pamiętajcie, że za jakość trzeba jednak trochę zapłacić - i tak jak na wieeeelu rzeczach w trakcie przygotowań można zaoszczędzić, tak na jedynych pamiątkach po tym dniu odradzam. Jeśli macie w rodzinie kogoś, kto lubi robić zdjęcia, albo nawet pracuje jako fotograf czy kamerzysta, to lepiej odpuścić sobie taką współpracę. Ranga wydarzenia wymaga profesjonalnej oprawy z podpisaną umową.

Jak znaleźć fotografa i kamerzystę?
Możecie zapytać znajomych, rodzinę, właścicieli sali albo - tak jak zrobiłam to ja, przejrzeć stronę każdego fotografa i kamerzysty w swoim i okolicznym województwie :D Czy wybrałam właściwie odpowiem Wam w kolejnych postach, kiedy otrzymamy już cały materiał :)


Kiedy zacząć poszukiwania?
Od razu po zarezerwowaniu terminu wesela na sali. Najlepsi w branży często mają już zarezerwowane terminy na dwa lata w przód, dlatego im szybciej tym lepiej! 

Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru?
Na to, czy nadajecie na tych samych falach. Po pierwsze portfolio, obejrzyjcie co najmniej trzy filmy/sesje danego wykonawcy, a zanim zdecydujecie się na tego jednego - najlepiej wszystkie materiały dostępne na stronie. Na stronach fotografów często zdarzało mi się widzieć doskonałe zdjęcia plenerowe i bardzo słabe z zabawy weselnej, i odwrotnie. Oprócz portfolio warto zwrócić uwagę na estetykę strony, która mówi wiele o guście właściciela, a Waszego potencjalnego wykonawcy. Nie przykładajcie wagi do górnolotnych tekstów w stylu "Tworzymy z pasją", "Wyjątkowe sesje to nasza specjalność" itd. Takie zdania napisze każdy, ale to prace udowadniają jak jest naprawdę. Jeśli jesteście zainteresowani współpracą, napiszcie do wykonawcy maila z prośbą o przesłanie cennika usług. W wiadomości warto zawrzeć datę i miejsce wesela, odległość od miejsca zamieszkania wykonawcy, styl/motyw przewodni wesela oraz pytanie o ewentualny koszt dojazdu. Poczytajcie opinie na fanpage'ach, komentarze pod zdjęciami, może uda Wam się dotrzeć do jakiejś pary, która wcześniej skorzystała z usług danego wykonawcy i wypytać ją, czy faktycznie są w stu procentach zadowoleni ze swojego wyboru.


Ile kosztuje fotograf i kamerzysta?
Każdy z wykonawców rozpisuje swój cennik w odmienny sposób. Warto zrobić sobie tabelkę porównawczą, ponieważ liczba zdjęć, godzin pracy, albumów, nośników na jakim otrzymacie materiał będzie się znacząco różniła pomiędzy wykonawcami. Zwróćcie uwagę na dodatkowe koszty - np. dojazdu, noclegu, wydłużenia czasu pracy i wpiszcie je w tabelkę. Średni koszt usług fotografa i kamerzysty (2017 rok) na profesjonalnym poziomie to około 7-8 tysięcy.

Czy muszę umówić się na spotkanie przed podpisaniem umowy?
Jeśli na podstawie portfolio i cennika wybraliście swojego faworyta, to koniecznie umówcie się z nim na spotkanie! Opowiem Wam historię z moich poszukiwań. Pewnego dnia przy kawce znalazłam Fanpage jednego ze szczecińskich fotografów. Obejrzałam zdjęcia, powalały na kolana, całkowicie mój styl. Napisałam wiadomość z prośbą o cennik, opisałam charakter uroczystości, fotograf zachwycony moją wizją, a ja jego warunkami. Mówi, że jeśli zdecyduję się dzisiaj, to w gratisie dostanę sesję narzeczeńską. Na początku pomyślałam, że to świetna oferta, ale że nie lubię podejmować decyzji pochopnie, to zaczynam wchodzić z Panem w dalszy dialog i nagle czytam "A kto będzie filmował? Jeszcze Pani nie wie? To od razu zastrzegam, albo ktoś dobry, albo polecą iskry przy ołtarzu jak mi będzie właził w kadr jakiś niedoświadczony. Mam cięty język, więc niech się Pani nie zdziwi, jak się poszarpiemy o to. Albo ktoś dobry, albo nie pracuję." Przed oczami miałam już wizję przysięgi przy akompaniamencie wyzwisk i od razu podziękowałam Panu za współpracę, bo ekipa w tym dniu ma być niezauważalna.Wniosek z tej historii jest prosty - nigdy nie podpisujcie umowy w ciemno. Na spotkaniu zapytajcie o to, co jeśli z przyczyn losowych wykonawca nie będzie mógł pojawić się w tym dniu? Czy wyśle jakieś zastępstwo? Czy w danej firmie pracuje jeden fotograf i macie pewność, że to on wykona Wasze ujęcia? Na jakim sprzęcie pracuje, z zapasowym włącznie? Czy zabezpiecza się przed utratą danych w trakcie wesela? Czy ma jakieś własne oświetlenie?


Moje porady
1) Pamiętajcie, że dobry sprzęt i operator to nie wszystko - żeby materiał był ciekawy musicie dać też coś od siebie. Jeśli na każdym zdjęciu będziecie prezentować ten sam uśmiech, albo (o zgrozo!) grymas, to nawet najlepszy fotograf nic z tym nie zrobi. Warto poprzeglądać przykładowe zdjęcia z różnych sesji na Pinterest, podpatrzeć miejsca na sesję, oraz jak pozować w parze przed obiektywem.
2) Zwróćcie uwagę na charakter wykonawcy - jeśli jest spóźniony, niecierpliwy, zachowuje się nieprofesjonalnie to pomyślcie, czy chcecie aby towarzyszył Wam przez kilka godzin najważniejszego dnia w Waszym życiu.
3) Zapytajcie o czas realizacji, choć dla mnie był to drugorzędny czynnik. W naszym wypadku jest to maksymalnie 6 miesięcy od dnia sesji plenerowej (zdjęcia) oraz maksymalnie 3 miesiące od dnia wesela - film. Czekamy dosyć długo, ale jestem pewna naszego wyboru i wiem, że jest na co! :)

Klasycznie - czekam na Wasze dobre rady :) Macie jakieś śmieszne historie z własnego wesela związane z wyborem fotografa lub kamerzysty? 

Wszystkie posty o tematyce ślubno-weselnej znajdziecie tutaj :)

Wszystkie użyte zdjęcia nie są mojego autorstwa i pochodzą ze strony Pinterest.

Podziel się:

0 komentarze