Gotowanie na parze w robocie Kohersen


Gotowanie na parze kojarzy Ci się z mdłym i suchym kurczakiem? Od kiedy gotuję w robocie kuchennym Kohersen całkowicie zmieniłam zdanie na temat tego sposobu przygotowywania potraw i w ogóle nie ciągnie mnie do smażenia. Po pierwsze - wszystkie składniki obiadu gotują się w tym samym naczyniu, po drugie - w tym samym czasie, po trzecie - wszystko wychodzi doskonale miękkie, aromatyczne i nie przywiera!  Bajka :)


Na obiad dla dwóch osób
- 1 saszetka ryżu
- 2 filety z kurczaka
- 4 garście kiszonej kapusty (odsączamy z nadmiaru wody) + odrobina oliwy z oliwek i łyżeczka brązowego cukru
- sól, pieprz, wędzona i słodka papryka
- 1 litr wody

Krok po kroku
1) Mięso myjemy, jeżeli jest bardzo grube rozbijamy, przyprawiamy solą, pieprzem, wędzoną i słodką papryką i odkładamy do lodówki na 2 godzin, a jeśli nie mamy czasu od razu wykładamy na metalowe sitko do gotowania na parze, pamiętając o niezatykaniu wszystkich dziurek, tak aby para mogła się unosić. 
2) Rozcinamy saszetkę ryżu i przesypujemy do metalowego koszyczka.
3) Do naczynia głównego wlewamy 1 litr wody.  Wkładamy metalowy koszyczek z ryżem, następnie na naczyniu głównym mocujemy naczynie do gotowania na parze. Jeśli chcecie w tym samym czasie ugotować jakieś warzywka zamiast kapusty, to kładziemy je na plastikowym sitku, które ustawiamy na mięsie i zamykamy pokrywkę.
4) Ustawiamy 35 min, 120 stopni, prędkość 3. W ten sam sposób możemy przygotować dowolną rybę (czas 30 min, 120 stopni, prędkość 3) - wystarczy dodać sól, pieprz, sok z cytryny, odrobinę masła i koperek.

Smacznego!


Podziel się:

0 komentarze